Tűzzománc technikák rövid, vázlatos leírása

Feljegyzéseimet Erhardt Brepohl Iparművészeti Zománctechnika c. 1986-os Műszaki Könyvkiadó által kiadott műve és saját tapasztalataim alapján írom.


A tűzzománc fogalma:
Zománc-nak nevezzük mind magát az üvegszerű alapanyagot, mind pedig a segítségével elért végső technikai és művészi teljesítményt.

Mint nyersanyag-túlnyomórészt üvegszerűen megdermedt szervetlen, főleg oxidokból álló massza, melyet felhasználástól függően apró szemcsékre törnek és szárazon, vagy vízzel keverve kerül felhasználásra.
Megmunkált állapotban: Fém alap hordozóra felvitt és égetett üvegmassza(zománc).

Zománcozható fémek:
-acéllemez/ konyhai edények, építészeti elemek.
-öntöttvas/ kádak, kemencék
-vörösréz/iparművészeti célra
-zománcozótombak/iparművészeti célra
-ezüst és bizonyos ezüstötvözetek
-arany és bizonyos  aranyötvözetek

Fémek előkészítése:
Optimális lemezvastagságok :
-ékszerekhez, kis méretű zománctárgyakhoz/ 0.4-0.6mm
-20 x 20cm-es lemezmérettől/0.8mm
-40 x 40cm-es lemezmérettől/1mm
-nagyobb méreteknél/1.5mm-ig

Ahhoz, hogy két ilyen eltérő tulajdonságokkal rendelkező anyag, mint a  rugalmas fém és a törékeny üveg tartós összekapcsolódása lehetővé váljék, ki kell zárnunk mindent, ami a folyamatot zavarhatja vagy gátolhatja.Fontos az alapfém minősége.

-A fémben levő feszültségeket el kell távolítani, melyet a vörösréznél lágyítással érhetünk el.Vörösrezet  ízzítjuk, majd savazzuk. Van aki csak vízet használ lágyításhoz, ki kénsavat. Legbarátibb és mégis hatásos módszernek számomra a konyhasós ecet(20%-os) vált be és külföldi ajánlásokban is ezt olvastam.Ügyelnünk kell az egyenletes lemezvastagságra(domborított felületeknél), kerülnünk kell a bonyolult forrasztású részeket, a hosszú téglalap formát. a tökéletesen sima felületet.Legesgyszerűbb az enyhén púposodó formák zománcozása-hevítésnél nem süllyednek be, optikailag fokozza az átlátszó (transzparens) zománc fényét.

-Hibátlan, fémtiszta felületet kell elérnünk, melyet csiszolással végezhetünk. Ügyelnünk kell rá, hogy a leghalványabb oxidréteget is eltávolítsuk a fémről, ami az ízzítás során rá került.

-Zsírtalannak is kell lennie a fémnek, hogy a ráhordandó zománc megfelelően tapadjon, melyet én súrolóporos tisztítással szoktam végezni. Ezeknél a műveleteknél a lemezt csak az éleinél ildomos megfogni, hogy a további zsírosodást kerüljük.


Hamarosan folytatódik...  addig is érdemes megnézni a folyamatról készített fotóimat a tűzzománc technika gombnál a menüsorban.












.